kropka
Co to jest otyłość?

Otyłość to choroba przewlekła, która definiowana jest jako nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie.

Jest konsekwencją dodatniego bilansu energetycznego w organizmie (więcej energii jest dostarczanej niż spalanej przez organizm).  

Otyłość:

  • sama nie ustępuje,
  • ma tendencje do nawrotów,
  • nie leczona postępuje i wiąże się z wieloma niebezpiecznymi powikłaniami.

Uwaga!
Badania naukowe dowodzą, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia ponad 200 różnych chorób.

U osób otyłych znacznie częściej rozwijają się takie choroby jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, zawał serca, udar mózgu, choroba zwyrodnieniowa stawów a nawet niektóre choroby nowotworowe w tym rak jelita grubego i rak piersi. Otyłość upośledza płodność zarówno u kobiet i mężczyzn oraz wpływa na samopoczucie, przyczyniając się do powstawania depresji.

Otyłość niekorzystnie oddziałuje na wszystkie układy i narządy w organizmie, znacząco pogarsza jakość życia i może skrócić jego długość.

Uwaga!
Badania naukowe dowodzą, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia ponad 200 różnych chorób.

U osób otyłych znacznie częściej rozwijają się takie choroby jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, zawał serca, udar mózgu, choroba zwyrodnieniowa stawów a nawet niektóre choroby nowotworowe w tym rak jelita grubego i rak piersi. Otyłość upośledza płodność zarówno u kobiet i mężczyzn oraz wpływa na samopoczucie przyczyniając się do powstawania depresji. 

Otyłość niekorzystnie oddziałuje na wszystkie układy i narządy w organizmie, znacząco pogarsza jakość życia i może skrócić jego długość.

 

 

Jak sprawdzić, czy jestem otyły/otyła?

Wystarczy się zważyć i zmierzyć a po wykonaniu pomiarów obliczyć wskaźnik masy ciała BMI (ang. Body Mass Index).

BMI =masa ciała (kg) / wzrost (cm)

Swoje BMI może obliczyć tutaj:

Kalkulator BMI
  • BMI > 18.5 - niedowaga,
  • BMI 18.5-24,9 - prawidłowa masa ciała,
  • BMI 25,0-29.9 - nadwaga,
  • BMI 30,0-34,9 - otyłość I stopnia
  • BMI 35,0-39,9 - otyłość II stopnia
  • BMI > 40,0 - otyłość III stopnia (olbrzymia)

Twój wskaźnik BMI

Bardzo dobrym wskaźnikiem otyłości brzusznej jest pomiar obwodu pasa.  

Wystarczy, że miarą krawiecką zmierzysz się w talii (dokładnie jest to miejsce w połowie odległości pomiędzy ostatnim wyczuwalnym żebrem a górną krawędzią grzebienia kości biodrowej).

Wynik równy lub większy niż 80 cm u kobiet, a także równy lub większy niż 94 cm u mężczyzn świadczy o otyłości brzusznej.

Pamiętaj!

Otyłość brzuszna w sposób szczególny predysponuje do rozwoju chorób i zaburzeń metabolicznych w tym cukrzycy typu 2, nadciśnienia, zaburzeń gospodarki lipidowej, chorób sercowo-naczyniowych.

Opracowała: dr n. o zdr. Matylda Kręgielska-Narożna, Katedra i Zakład Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu