Otyłość to choroba przewlekła, która definiowana jest jako nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie.
Jest konsekwencją dodatniego bilansu energetycznego w organizmie (więcej energii jest dostarczanej niż spalanej przez organizm).
Otyłość:
- sama nie ustępuje,
- ma tendencje do nawrotów,
- nie leczona postępuje i wiąże się z wieloma niebezpiecznymi powikłaniami.
Uwaga!
Badania naukowe dowodzą, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia ponad 200 różnych chorób.
U osób otyłych znacznie częściej rozwijają się takie choroby jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, zawał serca, udar mózgu, choroba zwyrodnieniowa stawów a nawet niektóre choroby nowotworowe w tym rak jelita grubego i rak piersi. Otyłość upośledza płodność zarówno u kobiet i mężczyzn oraz wpływa na samopoczucie, przyczyniając się do powstawania depresji.
Otyłość niekorzystnie oddziałuje na wszystkie układy i narządy w organizmie, znacząco pogarsza jakość życia i może skrócić jego długość.
Uwaga!
Badania naukowe dowodzą, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia ponad 200 różnych chorób.
U osób otyłych znacznie częściej rozwijają się takie choroby jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, zawał serca, udar mózgu, choroba zwyrodnieniowa stawów a nawet niektóre choroby nowotworowe w tym rak jelita grubego i rak piersi. Otyłość upośledza płodność zarówno u kobiet i mężczyzn oraz wpływa na samopoczucie przyczyniając się do powstawania depresji.
Otyłość niekorzystnie oddziałuje na wszystkie układy i narządy w organizmie, znacząco pogarsza jakość życia i może skrócić jego długość.
Jak sprawdzić, czy jestem otyły/otyła?
Wystarczy się zważyć i zmierzyć a po wykonaniu pomiarów obliczyć wskaźnik masy ciała BMI (ang. Body Mass Index).
BMI =masa ciała (kg) / wzrost (cm)
Swoje BMI może obliczyć tutaj:
- BMI > 18.5 - niedowaga,
- BMI 18.5-24,9 - prawidłowa masa ciała,
- BMI 25,0-29.9 - nadwaga,
- BMI 30,0-34,9 - otyłość I stopnia
- BMI 35,0-39,9 - otyłość II stopnia
- BMI > 40,0 - otyłość III stopnia (olbrzymia)
Twój wskaźnik BMI
Bardzo dobrym wskaźnikiem otyłości brzusznej jest pomiar obwodu pasa.
Wystarczy, że miarą krawiecką zmierzysz się w talii (dokładnie jest to miejsce w połowie odległości pomiędzy ostatnim wyczuwalnym żebrem a górną krawędzią grzebienia kości biodrowej).
Wynik równy lub większy niż 80 cm u kobiet, a także równy lub większy niż 94 cm u mężczyzn świadczy o otyłości brzusznej.
Pamiętaj!
Otyłość brzuszna w sposób szczególny predysponuje do rozwoju chorób i zaburzeń metabolicznych w tym cukrzycy typu 2, nadciśnienia, zaburzeń gospodarki lipidowej, chorób sercowo-naczyniowych.
Opracowała: dr n. o zdr. Matylda Kręgielska-Narożna, Katedra i Zakład Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu