kropka
Leczenie otyłości

Jak powinien przebiegać proces leczenia otyłości?

Leczenie otyłości to proces wymagający wielokierunkowego podejścia. Najważniejszymi elementami leczenia są:

  • modyfikacja stylu życia:
    • odpowiednia terapia żywieniowa
    • zwiększenie aktywności fizycznej
    • modyfikacja zachowań zdrowotnych
  • leczenie farmakologiczne otyłości oraz jej powikłań
  • leczenie chirurgiczne otyłości

Pamiętaj!

Niewielu pacjentów jest w stanie skutecznie i na stałe poradzić sobie z problemem nadmiernej masy ciała. Nie wynika to z braku chęci, motywacji, lenistwa czy słabej woli. Leczenie każdej choroby przewlekłej wymaga zaangażowania lekarza a najlepiej całego zespołu terapeutycznego (lekarza, dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty).

Nie zwlekaj i zwróć się po pomoc do specjalistów!

Jak powinno wyglądać postępowanie niefarmakologiczne w przypadku choroby otyłościowej?

 

Postępowanie niefarmakologiczne w otyłości powinno polegać na modyfikacji stylu życia. To proces długotrwały, który ma doprowadzić do stałych zmian w Twoim codziennym funkcjonowaniu.

Terapia żywieniowa

  • Bardzo ważnym elementem leczenia jest stosowanie odpowiedniej terapii żywieniowej. Dieta najczęściej wymaga tzw. deficytu kalorycznego, czyli zastosowania diety redukcyjnej (takiej, która dostarcza mniej kalorii niż wynika to z indywidualnego zapotrzebowania). W procesie odchudzania najczęściej odejmujemy od jadłospisu 500 do 1000 kcal dziennie.

W dietoterapii otyłości i jej powikłań ważne jest nie tylko to ile jemy, ale również co i jak jemy. Rekomendowanymi modelami żywienia w profilaktyce i leczeniu wielu chorób cywilizacyjnych są: śródziemnomorski model żywienia, dieta zapobiegająca zwyżkom ciśnienie tętniczego - DASH (ang. dietary approaches to stop hypertension) czy dieta oparta o Indeks Glikemiczny.

Aby ułatwić komponowanie jadłospisu naukowcy opracowali tzw. talerz żywienia, który w prosty sposób prezentuje, jaki powinien być udział poszczególnych grup żywności w codziennym menu.